Centrum Karier – pomostem do świata pracy
Funkcjonowanie w nowej rzeczywistości świata pracy staje się coraz bardziej skomplikowane nawet dla, jak mogłoby się wydawać, najlepiej do tego przygotowanych, czyli absolwentów uczelni wyższych.
Jego działalność wykracza poza standardowe zadania związane z informacją zawodową i poszukiwaniem pracy absolwentom, rozszerza pole działania na inne uczelnie w regionie chcąc podzielić się swoimi doświadczeniami, a od tego roku dzieli się również doświadczeniami z sąsiadem z Ukrainy - Międzynarodowym Instytutem Edukacji, Kultury i Kontaktów z Diasporą Uniwersytetu Narodowego „Politechnika Lwowska”.
Dane zagadnienia są uwarunkowane szeregiem takich czynników jak niestabilność ekonomiczna, niska pensja, problemy z zatrudnieniem, nieumiejętność przystosowania się do warunków gospodarki rynkowej, która wymaga złamania pewnych stereotypów, powstałych przez dziesięciolecia panowania systemu socjalistycznego. Z takimi problemami boryka się zarówno nasz kraj jak i Ukraina.
Budowa pomostu
Biorąc pod uwagę podobieństwo sytuacji absolwentów wchodzących na rynek pracy w Polsce i Ukrainie oraz odpowiadając na konkurs na partnera ogłoszony przez Międzynarodowy Instytut Edukacji, Kultury i Kontaktów z Diasporą Uniwersytetu Narodowego „Politechnika Lwowska” (www.miok.lviv.ua) w celu stworzenia Centrum Karier –
Ogólnym celem projektu jest zawiązanie współpracy pomiędzy Biurem Karier WSAP w Białymstoku a nowopowstałym Centrum Karier „Politechniki Lwowskiej” oraz zbudowanie sieci pogranicza polsko – ukraińskiego w celu wspólnej realizacji projektów z zakresu pomocy absolwentom i studentom w funkcjonowaniu na rynku pracy. Realizacja projektu trwa 20 miesięcy od kwietnia 2006r. do listopada 2007r.
Obok takich działań projektu jak: merytoryczne przygotowanie pracowników nowopowstałego Centrum Karier do pracy indywidualnej i grupowej z klientami - absolwentami Politechniki Lwowskiej na rzecz reintegracji absolwentów z rynkiem pracy, przeprowadzanie szkoleń z zakresu orientacji i poradnictwa zawodowego składających się z 5 modułów: poradnictwo indywidualne, poradnictwo grupowe, informacja zawodowa, aktywne sposoby szukania pracy oraz Indywidualny Plan Działania, realizowane są wizyty studyjne pracowników Międzynarodowy Instytut Edukacji, Kultury i Kontaktów z Diasporą Uniwersytetu Narodowego „Politechnika Lwowska” w polskich instytucjach rynku pracy działających w resorcie edukacji i pracy. Służą one nie tylko wymianie doświadczeń pomiędzy Biurem Karier Wyższej Szkoły Administracji Publicznej im. Stanisława Staszica w Białymstoku a Centrum Karier w zakresie promocji zatrudnienia absolwentów ale również wzmocnieniu instytucjonalnej współpracy transgranicznej. W najbliższym czasie utworzona zostanie strona internetowa Centrum Karier na Ukrainie, o której uruchomieniu będziemy informować na stronie Wyższej Szkoły Administracji Publicznej im. Stanisława Staszica Białymstoku www.wsap.edu.pl.